​Türkiye’de yapılan referandumla ilgili yeni skandal ortaya çıktı.Tramp kızgın.


Türkiye’de yapılan referandumla ilgili yeni skandal ortaya çıktı.

Bilindiği gibi, referandumdan sonra Ankara ise referandum zaferinden sonra Erdoğan’ı tebrik edenlerin sırasına ABD Başkanı Donald Trampın da katıldığını açıklamıştı.

AKP taraftarı Türk basınının „dünya liderlerinden tebrik“ silsilesinde en önemli haber gibi yaydıkları bu dava Cumhurbaşkanı Recep Tayib Erdoğan tarafından da kabul edilmişti.

Başkan Erdoğan „CNN International“ a verdiği röportajda Donald Trampla telefon konuşmasını açıklama yaparken, „olumlu sinyaller aldığını“ bildirmişti.

Ayrıca kaydetmişti ki, „elbette, beni tebrik edenler oldu. Çok hoş oldu, Tramp referandumun sonuçları ile ilgili beni tebrik etti. Biz ABD-Türkiye ilişkilerinin yakın gelecekte gelişmesinden konuştuk, Suriye’deki durumla ilgili görüş alışverişinde bulunduk “

ABD Başkan Administrasiyasından gelen haberler ise bu bilgiyi tesdiqlemir.

Ovqat.com haber verir ki, Beyaz Saray konuyla ilgili açıklamasında „Trampın Erdoğan’a çağrı yapması referandumun sonuçlarını kabul etmesi anlamına gelmediği“ ni söyledi.

ABD’nin dünyaca ünlü „Politico“ gazetesinin Beyaz Saray yetkililerine dayanarak verdiği bilgiye göre, iki liderin telefon sohbetinin konusu Suriye meselesi oldu. Açıklamada denir:

„Trampın Erdoğan’la telefonla konuşması referandum sonuçlarını tanımak anlamına gelmiyor. Sohbetin amacı ve muhteviyatı bu yok, Suriye meselesi gibi ortak çıkarların mesaj olup.

Referandumun sonuçlarını tanıyıp-tanımamak kesinlikle Trampın yetkisine ait mesele değildir. O, elbette demokrasiyi destekler ve buna umuyor. Başkanımızın bir numaralı önceliği Amerikalıları korumak, onları güvenliğini sağlamaktır. Bunun için de diğer ülkeler ve bazı NATO ortakları ile birlikte çalışmak zorundayız „.

Beyaz Saray tarafından verilen bu açıklamanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın „CNN International“ -a müsahibesinden hemen sonra yayılması da dikkat çekicidir